SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Süt ve Süt Ürünleri

t ve süt ürünleri evcilleştirilerek beslenen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen, içerisinde bol protein ve kalsiyum minerali barındıran gıda maddelerindendir. Günlük hayatımızda onlarca çeşit süt mamulü tüketiyoruz aslında.

 Peki süt ürünleri ve faydaları nelerdir? Hangi süt nerede ve nasıl kullanılmalı? Neden her yörenin kendine özgü süt ürünü vardır? Süt ve süt ürünleri siparişi verirken nelere dikkat edilmeli? Bunlara değinmeye çalışacağız.

Süt Ürünleri Nelerdir?

Tarih boyu, insanlar yaşadıkları yörelerin coğrafi özelliklerine göre farklı süt ürünleri üretmiştir. Her yörenin kendine has süt işleme tekniği olması ve bölgelere göre farklı ürünlerin ortaya çıkması elbette rastgele değildir. Örneğin Afyonkarahisar manda kaymağının ve yoğurdunun meşhur olması, manda yetiştiriciliğinin bu coğrafyada daha verimli yapılmasından kaynaklanır. Bunun gibi yöresel sebepler, geleneksel süt ürünleri çeşitliliğine yol açmış ve şehirlerin bazı ürünlerde markalaşmasını sağlamıştır.

Manda kaymağı, manda yoğurdu, tereyağı, peynir çeşitleri ham maddesi süt olan ürünlerdendir. Peki ya hayatımızda süt olmasaydı? Günlük hayatta kullanırken farkında bile olmadığımız, binlerce üründen mahrum kalırdık. Tümünü saymamıza imkân yok, fakat manda sütü hayatımızda olmasaydı nelerden mahrum kalırdık kısaca anlatmaya çalışacağız.

Manda Sütü

Manda sütü yüksek yağ oranı nedeniyle genellikle yoğurt, kaymak, peynir gibi ürünlerin üretiminde kullanılır. Bilimsel çalışmalar doğrultusunda birçok hastalığa iyi geldiği tespit edilmiştir. Ayrıca inek sütünün içeriğinde bulunmayan faydaları olması nedeniyle, son dönemlerde yoğun talep görmeye başlamıştır. Eğer manda sütü olmasaydı açıklanan faydaları doğrultusunda özellikle hamilelik döneminde tüketilmesi tavsiye edilen ve doğumdan sonra annelerin kemik gelişimi sağlığı için çocuklara yoğurt yaparak yedirdiği kalsiyum deposundan mahrum kalmış olurduk.

Manda Sütü Fiyatları

 

Manda sütünün fiyatı inek sütünden ortalama 3 kat daha pahalıdır. Bunun sebebi mandanın günde 5 litre gibi düşük süt veriminden kaynaklanır.

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerden gelen talep doğrultusunda, manda yetiştiriciliği son yıllarda artarak devam etmektedir. Yaz aylarında mandaların bol otla beslenmeleri ve genellikle bu aylarda yavrulamalarından dolayı, manda sütü yaz aylarında daha boldur. Fakat sıcak havalarda soğuk zincirin korunmasının zorluğu sebebiyle manda sütünün stoklanamayıp günlük dağıtılması gerekmektedir. Bu da sütün maliyetini yükselttiğinden, yaz veya kış aylarında manda sütü fiyatları pek değişiklik göstermemektedir.

İstanbul’da Manda Sütü Siparişi Nereden Verebilirim?

Manda sütü siparişlerinizi Afyoresel olarak, İstanbul’un 34 semtine soğuk zincir bozulmadan ertesi gün teslim ediyoruz. Sütün kesilmemesi için önceden donduruyor ve şişenin dış kısmına buz jelleri takviye ediyoruz. Doğal manda sütü eğer dondurulmazsa içerisinde bakteri üretimi devam eder, PH değeri düşmeye başlar. Bu da sütün kalitesinin düşmesi ve kesilmesine yol açar. Bu sorunları yaşatmamak adına İstanbul içi siparişlerinizi hızlı kuryeler aracılığıyla ulaştırıyoruz. Almış olduğunuz manda sütünü kaynatıp, terleterek Afyon usulü kaymak bağlatabilir, kaymak altı süt ile taş gibi yoğurt mayalayabilirsiniz. Afyoresel manda sütü için buraya tıklayarak online sipariş verebilirsiniz.

 

Manda Kaymağı

Manda sütü hayatımızda olmasaydı, Afyonkarahisarlılar başta olmak üzere hepimiz kahvaltıda kaymak keyfinden mahrum kalırdık. Düşünebiliyor musunuz? Kaymaksız ekmek kadayıfı, kaymaksız bal... Gerçi bunu bir nebze yaşıyoruz. Çünkü Türkiye’nin çoğu bölgesinde kaliteli kaymak bulamamaktan şikayetçi insanlar. Bunun sebebi en iyi kaymağın manda sütünden elde edilmesi ve manda sayısının maalesef ülkemizde az olmasından kaynaklıdır. Bundan dolayı manda kaymağı fiyatları da inek kaymağından fazladır. Meseleye sadece lezzetten mahrum kalmak olarak bakılmamalı. Manda kaymağının birçok faydasından da mahrum kalacaktık.

5 Maddede Manda Kaymağının Faydaları

 • İçerisindeki yağ oranı market sütündeki yağdan 3 kat fazladır.
 • Yağ oranı fazla olmasına rağmen kolesterol değeri %40 daha düşüktür.
 • İçerisindeki laktoz (şeker) oranı inek sütüne göre düşüktür.
 • Kalsiyum ve protein açısından çok zengindir.
 • Bronşit, astım gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelecektir.

 

Tereyağı

Tereyağı; inek, manda veya koyun, keçi sütlerinin yağlarından ayrıştırılmasıyla üretilen, kahvaltılarımızın vazgeçilmezlerindendir. Eğer süt hayatımızda olmasaydı, sıcacık kızarmış ekmeğin üzerine tereyağı sürmek veya lavaşın içine tereyağıyla birlikte tulum peyniri dürmek de olmayacaktı.

 

Tereyağı Nasıl Yapılır? Hangi Tereyağı Daha İyidir?

 

 Tereyağı yapımında ülkemizde iki farklı teknik uygulanmaktadır.

 

 1. Çiğ Süt Kremasından Tereyağı Yapımı

Kremadan tereyağı yapımı günümüzde kullanılan en yaygın üretim yöntemidir. Sağılan taze sütler, süt kreması ayrıştırıcı makinelere dökülür. Ayrışan krema 3-4 ay soğuk hava depolarından bekletilir. Ne kadar uzun beklerse, o kadar aroması yoğun tereyağı elde edilir diyebiliriz. Bekleyen krema, yoğurularak acı suyundan ayrıştırılır. Burada yoğurulma işlemi otomatik kazanlarda, mutfak robotunda, hatta el ile yapılabilir. Yoğurulma düzgün yapılmayıp, acı suyu içinde kalırsa, tereyağında kötü koku ve acıma gibi istenmeyen olaylar yaşanacaktır.

 

 1. Yoğurttan Tereyağı Üretimi

Mayalanan yoğurtların, mutfak robotu veya özel yayık makinelerinde yağından ayrıştırılmasıyla ortaya çıkan yağdır. Köylerde halen bu işlem uygulanmaktadır. Fakat maliyeti çok yüksek olduğu için maalesef yayık tereyağı adı altında satılan çoğu tereyağın hakiki yoğurt tereyağı olmadığını bilmenizi isteriz. Peki Afyoresel tereyağını nasıl üretiyor öğrenmek isterseniz, Buraya tıklayarak tereyağı üretim videomuzu izleyebilirsiniz

En iyi tereyağı yayıktan veya çiğ süt kremasından olur demek kanaatimizce yanlıştır. Çünkü Trabzon yöresine gittiğinizde ayrandan üretilen tereyağın gerçek olduğunu, Erzurum yöresine gittiğinizde çiğ sütten üretilen tereyağın orijinal olduğu söylenecektir. Hangisi tereyağı daha güzel sorusunun cevabına damak tadınız karar verecektir.

 

Manda Yoğurdu

Taş gibi sert yapıda olan, yağ ve protein oranı yüksek kaymaklı yoğurttur. İnek yoğurduna nazaran sert olmasının sebebi, manda sütünün içerdiği kuru madde miktarının fazla olmasıdır. Manda sütünün içerisinde doğal olarak fazla olan kuru madde miktarı, diğer sütlerde bulunmamaktadır. Aynı sertliğin yakalanması adına diğer sütlere süt tozu ve nişasta katılabilmektedir. Bu da yoğurtta güzel bir görüntü sağlasa bile, kalitesinin düşük olacağı anlamına gelir.

Faydaları ve lezzeti nedeniyle aranan lezzet olan manda yoğurdunun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

 

Manda Yoğurdunun Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Yüksek miktarda A vitamini içerir. Görme bozukluğu yaşayan bireyler için iyi gelebilir.
 • Gelişme çağındaki çocuklar ve hamile bayanlar için harika besin deposudur.
 • Şeker oranı düşüktür. Bu sebeple doktor kontrolünde olmak kaydıyla süte alerjisi olanlar da tüketebilir.
 • Kalsiyum oranı yüksektir. Kemik erimesi olanlara tavsiye edilir.
 • Protein değeri yüksektir. Bu sebeple bağışıklık sisteminizi güçlü tutar.

Özellikle kış aylarında manda süt ve süt ürünlerini evinizden eksik etmemenizi öneririz. Yoğurdun faydalarını öğrendik. Peki en iyi manda yoğurdu nasıl mayalanır şimdi sizlere onu anlatmaya çalışacağız. Gerekli olan manda sütünü bulmakta zorlanıyorsanız, İstanbul manda sütü sipariş linkine tıklayarak soğuk zincir bozulmadan manda sütünüzü Afyoreselden tedarik edebilirsiniz.

Manda Yoğurdu Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

 1. Manda sütü 80-90 dereceye kadar ocakta kaynatılır.
 2. Ocaktan alınarak ısısının 50 dereceye kadar düşmesi beklenir.
 3. Her litresi için 1 yemek kaşığı ev yoğurdu eklenerek mayalanması sağlanır.
 4. Derecesi 45’e kadar düştükten sonra ağzı açık şekilde 4-6 saat arası fırında bekletilir.
 5. Fırından alınarak, buzdolabında ağzı açık şekilde 24 saat kadar bekletilir.

Yoğurt Mayalamada Püf Noktalar

 • İlk kaynatma aşamasında kepçeyle devamlı havalandırıp, sütün buharının iyice çıkması sağlanır. Bu sayede yoğurdunuz sert kıvamda olacaktır.
 • Sıcak havalarda yoğurt mayalamaya karar verirseniz belirlediğimiz derecelerin 2-3 derece daha aşağı olması gerekir. Örneğin fırına atılma derecesinin 45 değil de 42 olması yeterlidir.
 • Yoğurt fırında bekletilirken, fırın kapağının iyice kapatılması ve mayalanma boyunca açılmaması gerekir. Açılması durumunda yoğurdunuz yeterince sert olmayacaktır.
 • Çömlekte veya bakraç helkelerde yoğurt mayalamanız hem görsellik açısından daha iyi olacak hem de kıvamı daha sert olacaktır.
 •  Buradan helke ve çömlek çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Eğer tüm bu aşamaları yapmaya vaktiniz yoksa, İstanbul manda yoğurdu sipariş linkine tıklayarak ertesi gün taze manda yoğurdunu kapınıza getirtebilirsiniz.

 

Kaymak Şekeri

Patenti Afyonkarahisar’a ait olan su, şeker, limon tuzu ve kaymağın birleşiminden üretilen şekerleme türüdür. Tatlılarımızda bol bol kaymak kullanmayı sevdiğimiz için, dedelerimiz bizlere şekerli kaymağın kendisini üretmişler. Geçmişten günümüze Afyonkarahisar’a yolu düşen herkesin sevdiklerine hediye olarak götürdüğü. Çay kahve gibi sıcak içeceklerle birlikte tüketilen yöresel lezzetlerdendir.

Kaymak Şekeri Nasıl Üretilir?

 • 1 Litre suya ortalama 4 kg pancar şekeri eklenerek kaynatılır.
 • Hazırlanan şerbete limon tuzu eklenerek, ustalar tarafından kıvama geldiğinde ateşten alınır.
 • Lokum tezgahına şerbet dökülerek, soğuması beklenir.
 • Sonrasında pişmaniye mantığıyla, beyazlaşana dek katlanarak çektirilir.
 • Beyazlaşan şekere 1 kg kaymak ve 1 litre su eklenerek bir gün dinlendirilir.
 • Afyon kaymaklı şekerimiz dilimlenerek servise hazır hale gelir.

Kaymak şekerini güneş görmeyen yerde saklamanız gerekmektedir. Dilerseniz buzdolabının alt kısmında, dilerseniz serin bir kilerde bozulmadan uzun süreler muhafaza edebilirsiniz. Eğer bu aşamalar için vaktiniz yoksa kaymak şekeri linkine tıklayıp, Afyoresel adresinden sipariş verebilirsiniz.

Sonuç

Süt ve süt ürünleri hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Maalesef hiç süt kullanmadan margarinden peynir üretilebilen teknolojinin olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bu durum hem süt üreticisini hem de son tüketiciyi mutsuz ediyor. Afyoresel ailesi olarak üretime katkı sağlamak adına, butik aile işletmelerinin kaliteli ürünlerini tercih etmekteyiz.

Peynir, kaymak gibi bol katma değerli yöresel süt ürünlerinin sürdürülebilir şekilde üretilmesi, siz değerli tüketicilerin yapacağı tercihler sonucu şekillenmektedir. Sizlerde küçük aile işletmelerine destek olmak isterseniz. Yöresel Lezzetler linkine tıklayarak  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Afyoreselle afiyetle

                                                                                                        

FooterIkonlar
 • Özenle Paketleme
 • Taze Gelir
 • Ücretsiz Kargo
 • %100 Doğal Ürün
 • Mutlu Müşteriler