SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Peynir Çeşitleri

 

Peynir çeşitleri; inek, keçi, koyun ve mandaların evcilleşerek süt verdiği zamandan bu yana, insanoğlunun tükettiği gıda maddelerinin başında gelir. İnsanlar peynir üreterek hem lezzetli gıda maddesi elde ediyor, hem de sütün bozulmasının önüne geçmiş oluyor.

Ülkemizde 190’ın üzerinde peynir çeşidi üretiliyor. Üretim esnasında her yöre kendi coğrafi iklimine uygun hayvan yetiştirdiği için, peynirlerin yapılış ve lezzetleri de bölgelere göre farklılık göstermektedir. Hadi gelin cennet vatanımızdaki yöresel peynir çeşitlerini daha yakından tanıyalım

Beyaz Peynir

 

İnek, koyun, keçi ve manda sütünün mayalanmasıyla elde edilen, yumuşakça ve hafif mayhoş   peynirdir. Ülkemizdeki tüketim oranının fazlalığı dikkate alındığında, peynirlerin padişahı diyebiliriz. İçerisindeki sütün cinsi, yağ oranı ve salamura tekniğine göre sertliği ve rayihası (ağızda bıraktığı tat) değişmektedir.

En iyi beyaz peynir şudur diyebilmekte çok zordur aslında. Çünkü bazıları yumuşak ve ağızda dağılan peynir tercih etmekte, bazıları ise sert beyaz peynir sevmektedir. Bu uğurda aylarca hatta yıllarca farklı mandıralar ve marketlerin peynirlerini deneyip arzuladığı tada ulaşamayan, ulaşsa bile ürünün sürekli aynı kalitede olmadığından şikâyetçi olan binlerce insan mevcuttur. Tam yağlı beyaz peynirimizi incelemek için tıklayabilirsiniz. Damak tadınıza en uygun beyaz peyniri bulmanız dileğiyle

Erzincan Tulum Peyniri

 

İsminden anlaşılacağı üzere keçi veya koyun tulumuna basılan, tuzlu ve yoğun aromaya sahip kırılgan yapıdaki peynirdir. İsmini basıldığı deri tulumdan alsa bile, maliyetinin vae işçiliğinin fazla olması, üreticilerin deri tulum kültüründen uzaklaşarak bidon tulum kültürüne kaymasına yol açmıştır.

En iyi tulum peyniri bizim kanaatimizce keçi ve koyun sütünden üretilendir. Geçmişten günümüze Erzincan yöresinde de keçi ve koyun sütlerinden üretilmesi, orijinal tulum peynirinin keçi sütüyle üretilen olduğu görüşünü desteklemektedir.  Gerek küçükbaş sütünün bulunmasındaki zorluk gerek bazı bireylere kokusunun ağır gelmesi, günümüzde inek tulum peynirinin de yoğun şekilde üretilmesine sebep olmuştur.

Eski Kaşar Peyniri

 

Eski kaşar peyniri, tekerlek şeklinde, dışı kabuklu, sert eritme peyniridir. İnek sütü, şirden mayası ve tuz. Sadece bu üçlü orijinal Kars kaşarı üretilmesi için yeterli. İlkbahar aylarında yaylalarda otlayan büyükbaş   hayvanların sütleri protein ve yağ açısından diğer sütlerden daha kalitelidir. Ülkemizde üretilen eski Kars kaşarının kalitesi de bu mera hayvanlarının bol yeşillik ve farklı çiçek türleriyle beslenmesinden kaynaklanmaktadır.

Kars kaşarının nasıl yapıldığı konusuna gelirsek. İlkbahar aylarında toplanan sütler doğal maya olarak adlandırılan şirden mayasıyla mayalanır. Mayalama sonucu oluşan peynirler rendelenerek haşlanır. Hamur kıvamındaki peynir 1kg veya 12kg yuvarlak peynir kalıplarına dökülür. Ardından 6 ay bekletilerek nur topu gibi eski kaşar olur.

İsli Peynir

 

Genellikle yuvarlak sepetlere basılan, orta yumuşaklıkta, az tuzlu, Çerkez yöresine özgü is aromalı peynirdir.

Yağ oranı yüksek sütler toplanır ve süzülür. Kaynamaya alınan sütlere, kısık ateşteyken yavaş yavaş ekşimiş peynir suyu dökülür. Mayayı gezdirmeden hızlı şekilde dökmek sütün hızlı şekilde kesilmesine ve peynirin istenilen kıvamda olmamasına sebep olacaktır. Ekşi peynir suyu mayasının eski olması daha kaliteli isli peynir üretilmesini sağlar. Fakat bir yıldan uzun süre bekletilen mayanın suyla seyreltilmesi gerekir. Sonrasında sütümüz peynirleşmeye başlayacak, peynir suyu yeşillenmeye başlayacaktır. Ardından sepet kaplara alınan peynirin ters düz edilerek suyunu iyice salması sağlanır. Elde edilen peynir meşe odununda ortalama 3-7 gün arası fümelenerek, kuruması sağlanır. Günümüzde Adapazarı köylerinde halen isli Çerkez peyniri yapımı devam etmektedir.

Gravyer Peyniri

 

Her tekerleği 55-70 kg olan, kendine özgü mayhoş aromalı az tuzlu ve delikli peynirdir.

Kars Boğa Tepe’de, 2700 metreye varan rakımda yapılabilen gravyer peyniri kalitesi için şart koşulan "yüksek dağ sütleri" etiketini taşımaktadır. Ortalama 1 kg gravyer peyniri 12-15 litre sütten üretilir.Süt 35 derecede şırdan mayası ile mayalanır. Delikli yapısının sebebi de budur. Sütü mayalama işine sütü uyutma denir. Uyandırma işlemi ise ahşap bir kılıçla yapılır. Ahşap, yapısı itibarıyla sütü ‘tiksindirmeden’ uyandırır. Bu işlem sırasında 200 gr civarında peynir kızartılır. Amaç peynirin erimediğini görmektir. Bunu sadece peyniri yapan ustalar yer. Bu, peynirin ilk testidir.

Bu testi geçen peynir müşahede odasına alınır. Orada 24 saat bekler. Bu süre içinde kabarma, şişme, yoksa üzeri tuzlanır ve bir 24 saat daha bekletilir.
Peynir daha sonra saunaya alınır. 21 ile 30 gün arasında 28-30 derecede ahşap raflarda dinlendirilir. Burada peynirler her gün düzenli olarak kendi etraflarında döndürülür. Böylece duvara bakan tarafla sobaya bakan taraf eşitlenmiş olur.

İçindeki bakterinin yeterli sayıda olduğuna karar verildikten sonra peynir soğuk odaya alınır. Olgunlaştırma odası da denilen yerde peynir 120 gün boyunca bekletilir.
Peynirin toplam 150 gününü geçireceği binanın yüzde 80 oranında toprağın altında olması gerekir. Bu sayede doğal nem ortamı oluşturulur. Binanın olgunlaşma odasının camları gece açılarak karayel rüzgârından faydalanması sağlanır. Gündüz ise camlar kapatılır. Yapının çatısı da topraktır. Bu sayede gündüz havanın 4-5 derece ısınmasıyla birlikte fermantasyon süreci tamamlanır. Her aşaması ayrı emek isteyen gravyer peyniri bu sebeple pahalıdır.

Göbek Kaşarı

 

Tadı taze kaşarı andıran, yoğun süt aromasını hissedeceğiniz, eritme ve kahvaltılık peynir.

İnek sütü mayalanmak için kazanlara alınır. Ortalama 40 derece sıcaklığa ulaştığında, şirden mayasıyla mayalanır. Olgunlaşma ve mayalanma işlemi tamamlanan süt, tambur üzerinde pıhtılaşmaya başlar. Daha sonra aynı tambur üzerinde, ufak parçalara ayrılır. Suyundan ayrılan peynir pıhtıları terleme kazanına alınarak yoğrulur. Sonrasında 80 derecelik kazanlarda tekrar kaynatılarak peynir hamuru kıvamına getirilir. Eski kaşarda olduğu gibi peynir hamurları ustalar tarafından yoğrulur. Yoğuruldukça peynir hamuru kendi rengi olan sarı rengi alır. Sonrasında ufak kalıplara alınarak, uygun saklama koşullarında bekletilir ve artık Kars göbek kaşarı kahvaltılarınızda yer edinmeye hazır haldedir.

Saganaki Peyniri

 

Her ne kadar ismi Japon peyniri mi acaba diye düşündürse de Yunan kültürüne özgü bir peynirdir (hep onlar mı bizden alacak). Asıl adı saganakis peyniridir. Fakat ülkemizde saganaki ismiyle bilinmektedir. Sahanaki, hasanaki gibi farklı şekilde isimlendirenler de mevcuttur.

Yunan kültüründe daha çok keçi ve koyun sütlerinden yapılır.  Fakat günümüzdeki bazı insanlara keçi sütü ağır geldiği için inek sütü tercih edilir. Saganaki peynirinin en zor noktası ufak kalıplara basılma aşamasıdır diyebiliriz. Ortalama mayalanma derecesi 32-33 derecedir. Mevsim şartlarına göre %10-12 civarında maya katılır. Ortalama bir buçuk saat kadar pıhtılaşması beklenir. Sonrasında yeniden hamuru kırılıp ortalama pirinç tanesi boyutuna getirilir. Daha sonra peynirin haşlama aşamasına geçilir ve ortalama 82-83 derecede haşlanır. Haşlama derecesi ne kadar yüksek dereceye çıkarılırsa, o kadar sağlıklı olur ve sütte bakteri üretimi durur. Haşlama sayesinde peynirin acı suyu çıkar, 37-38 dereceye kadar düşürülen peynirler tezgâha alınır. Burada peynir telemesi yoğrulmaya başlanır. Bir yandan yoğurulan peynirlere baharat, kekik, ceviz gibi farklı gıdalar eklenir. Sonrasında zor olan kalıplama aşamasına geçilir. Kalıpları alınan peynirler 24 saat bekletilir. Kızartılmak ve kahvaltı sofralarında yer etmek için hazır hale gelir.

Sepet Peyniri

 

Yuvarlak sepetlere basılan, sert kıvamda, Girit peyniri olarak da bilinen peynirdir.

Nüfus mübadelesinde Cunda Adası'na gelen Giritliler Kış aylarında sadece koyun sütünden sepet peyniri üretirlerdi. Sepet peynirini sertleştirmesi için zeytinyağına basarlardı. İçerisine damak tatlarına göre kekik zeytinyağı Defne yaprağı gibi gıdalar eklerlerdi.  Zeytinyağına basılmasının sebebi zeytinyağının Bir nevi koruyucu özelliğinin olmasından da kaynaklanır. Giritliler bu şekilde kış boyu kendi yapmış oldukları sepet peynirlerini tüketirlerdi.  Sepet peynirini hem kahvaltıda tüketebilirsiniz hem permasan olarak kullanabilirsiniz hem de taze kaşarın girdiği her yerde kullanabilirsiniz.

Çeçil Peyniri

 

Ekşiyen sütün içerisine, aynı miktarda taze süt ekleyerek orta ateşte kaynatılır. Daha sonra suyu alınan karışım başka bir kaba alınarak yoğrulmaya başlanır ve tel tel olana kadar zorlu yoğurma işlemi devam eder. Piştikten sonra asılarak suyunu iyice salması beklenir. Civil peyniri şeklinde de isimlendirilen çeçil peynirinin, sürekli kazanda döndürülerek tel tel olması sağlanır.

Dil Peyniri

 

Esnek yapıya sahip, genellikle künefe peyniri olarak isimlendirilen, az tuzlu bol sütlü peynirdir.

Taze inek sütümüz kazana eklenir. Eklenen süt pastörize hazır kutu sütü olursa istenilen kıvamın tutturulması biraz zor olabilir.  Ortalama 35-37 dereceye kadar ısıtılır. Derece ölçeriniz yoksa, ev hanımlarının doğal ısı ölçeri olan serçe parmağını kullanabilirsiniz. Maya taze sütümüze eklenir. Kapağı kapatılarak üzerine bez örtülür. Ortalama 35-45 dakika bu şekilde mayalanması sağlanır. Daha sonra başka tencereye su alarak, ortalama 80 dereceye kadar kaynatılır. Doğal derece ölçerimiz olan serçe parmağımızı 80 derecede kullanmamanızı öneririz. Fokurdadıktan sonra, biraz soğutmanız yeterlidir. Mayalanan peynir süzgece alınır ve burada suyunun süzülmesi sağlanır. Sonra kaynatmış olduğumuz suyumuza, süzgeçle birlikte peyniri sokarak 3-4 dakika boyunca bastırarak eritiriz. Daha sonra elimizle çekiştirerek sakız gibi sünmesini sağlarız. Ardından peyniri ufak parçalara ayırarak, soğuk suya batırırız. Soğuk suya batırıldıktan sonra, tel tel olacaktır. Dil peynirimiz kahvaltı sofralarınızla buluşmak üzere hazır hale gelmiştir. 

Umarım hazırladığımız 10 çeşit yöresel peynir çeşitleri sizler için yararlı olmuştur. Farklı peynir çeşitleri hakkında fikir sahibi olmak için bu siteyi inceleyebilirsiniz. Afyoreselle afiyetle :)

FooterIkonlar
  • Özenle Paketleme
  • Taze Gelir
  • Ücretsiz Kargo
  • %100 Doğal Ürün
  • Mutlu Müşteriler
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR